Stručný popis předmětu:
Svahový sesuv č.1 („velký“)
Sanace svahového sesuvu spočívá ve výstavbě příčných hradících a zajišťovacích prvků, rozmístěných v řadách napříč ohroženého úseku svahu (6 řad). Úkolem zajišťovacích prvků (palisád) je zamezit dalšímu odplavování svahových půd v důsledku vodní eroze. Ta v této části má charakter plošné až rýhové eroze, kdy v některých místech sesuvu došlo k odplavení půdy až na samotné podloží, které tvoří v převážné míře pararuly. V případě svahového sesuvu č.1 došlo k devastaci odlesněného svahu sklonu 25 až 30° (tj.53 až 58%), v šířce cca 10-155 m a délce cca 150 m. Hloubka rýh a výmolů způsobených vodní erozí dosahuje 0,6 až 0,8 m. Vlastní výstavbě hradících prvků (dřevěné palisády, svislé výšky max. 0,8 m) předchází výběr míst (řady- linie cca po 15 m) vhodných pro hrubé urovnání terénu a následné vrtání otvorů do skalního podloží, do kterých bude vpravena výplňová expanzní
malta a zasunuta (popř. zaražena) kotva v počtu 7 ks po 2,5 m na 1 řadu, hl. 0,6 m, která slouží k uchycení palisádové stěny, respektive jejího podélného prvku („prahu“, mat.-Mo ). Na tento „základ“ bude uchycena konstrukce nosného „pilíře“ (šikmá krokev se zavětrováním, mat.-Mo, 7 ks v 1 řadě), na který bude hřebíkovými spoji uchycen čelní „záklop“z jehličnatého výřezu DN 200 mm (min. DN 160 mm), mat.- Sm. Konstrukce palisády je navržena tak, že její čelní stěna („záklop“) je přikloněna kesvahu pod úhlem cca 20° (měřeno od svislice).Prostor, který vznikne mezi rubem čelní stěny palisády a svahem, bude postupně vyplněn sesbíraným klestím z odlesněné plochy, čímž se zvýší zádržná schopnost navrženého opatření proti splavování půdního profilu.
V místě ukotvení bude podélný práh přitížen kamennou rovnaninou (40 až 80kg).
Svahový sesuv č.2 („malý“)
Sanace svahového sesuvu spočívá ve výstavbě příčných hradících a zajišťovacích prvků, rozmístěných v řadách napříč ohroženého úseku svahu (4 řady). Úkolem zajišťovacích prvků (palisád) je zamezit dalšímu odplavování svahových půd v důsledku vodní eroze. Ta v této části má charakter výmolové eroze, kdy téměř v celém úseku sesuvu došlo k odplavení půdy až na samotné podloží, které tvoří v převážné míře pararuly. V případě svahového sesuvu č.2 došlo k devastaci odlesněného svahu sklonu až 30° (tj.až 58%), v šířce cca 7-7,5 m a délce cca 45 m. Hloubka rýh a výmolů způsobených vodníerozí dosahuje v některých místech až 1 m. Vlastní výstavbě hradících prvků (dřevěné palisády, svislé výšky max. 0,95 m) předchází výběr míst (řady- linie cca po 8 -16 m) vhodných pro hrubé urovnání terénu a následné vrtání otvorů do skalního podloží, do kterých bude vpravena výplňová expanzní malta a zasunuta (popř. zaražena) kotva v počtu 4 ks po 2,5 m na 1 řadu, hl. 0,6 m, která slouží k uchycení palisádové stěny, respektive jejího podélného prvku („prahu“, mat.-Mo ).Na tento „základ“ bude uchycena konstrukce nosného „pilíře“ (šikmá krokev se zavětrováním, mat.-Mo, 4 ks v 1 řadě), na který bude hřebíkovými spoji uchycen čelní „záklop“z jehličnatého výřezu DN 200 mm (min. DN 160 mm), mat.- Sm.26 Konstrukce palisády je navržena tak, že její čelní stěna („záklop“) je přikloněna kesvahu pod úhlem cca 20° (měřeno od svislice).Prostor, který vznikne mezi rubem čelní stěny palisády a svahem bude postupně vyplněn sesbíraným klestím z odlesněné plochy, čímž se zvýší zádržná schopnost navrženého opatření proti splavování půdního profilu.
V místě ukotvení bude podélný práh přitížen kamennou rovnaninou (40 až 80kg).
nadm.výška cca 1000m
Nabídky, resp. žádosti o účast podávat na:
Lesy ČR s.p., KŘ Šumperk - podatelna, Potoční 22, 787 01 Šumperk